یه سر به وبلاگ به آموز بزن !

مشاهده وبلاگ

وبلاگ

آشنایی با روش های مختلف کشیدن جدول در فتوشاپ (جدول کشی در فتوشاپ)

آیا با روش های مختلف کشیدن جدول در فتوشاپ آشنا هستید؟

در این نوشتار قصد داریم روش ها و مراحل مختلف کشیدن جدول در فتوشاپ را بیان کنیم. برای آنکه به طور حرفه ای از ابزارهای این نرم افزار استفاده کنید، بهتر است این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید. همانطور که می دانید نرم افزار فتوشاپ، از جمله نرم افزارهای پرکاربرد و قدرتمند در میان سایر نرم افزارهای گرافیکی به شمار می آید.

 از این نرم افزار می توان برای ویرایش تصاویر مانند حذف پس زمینه عکس در فتوشاپ یا سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ، به شکل کاملاً حرفه ای استفاده کرد.

حتی به عنوان عکاسی حرفه ای می توانید پس از آموزش روتوش عکس در فتوشاپ، نسبت به روتوش و اصلاح عکس های پرتره اقدام کنید.

ممکن است در ذهن بسیاری از افراد این سوال شکل بگیرد که چگونه در فتوشاپ جدول بکشیم؟ در حالی که نسبت به برخی از نرم افزارها مانند اکسل یا وُرد، ابزارهای مستقیم برای طراحی و رسم جدول وجود ندارد!

برای دریافت این پاسخ و همچنین آموزش رسم جدول در فتوشاپ با روش های مختلف ، پیشنهاد می کنیم بخش بعدی مقاله را با دقت مطالعه کنید.

آیا با روش های مختلف کشیدن جدول در فتوشاپ آشنا هستید؟

چگونه در فتوشاپ جدول درست کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، نرم افزار فتوشاپ یکی از نرم افزارهای جامع و حرفه ای در حوزه گرافیک است. بدین معنا که ابزارها و قابلیت های زیادی برای استفاده در حوزه های مختلف طراحی، ترسیم و نقاشی در این نرم افزار لحاظ شده است.

از همین رو، به کمک برخی از ابزارهای موجود در این نرم افزار، به آموزش جدول کشی در فتوشاپ خواهیم پرداخت.

روش اول: آموزش کشیدن جدول در فتوشاپ

پس از باز شدن نرم افزار فتوشاپ و ایجاد یک سند جدید در نرم افزار، مراحل زیر را دنبال کنید.

 • گام اول/ از نوار منو، بر روی گزینه View کلیک کنید تا منو باز شود.
 • گام دوم/ پس از باز شدن منوی View، گزینۀ Show را انتخاب کنید.

روش های مختلف کشیدن جدول در فتوشاپ

 • گام سوم/ از زیر منوی گزینۀ Show، گزینۀ Grid را فعال نمایید. بر روی صفحه سفید باز شده گریدبندی (Grid) صفحه انجام خواهد شد.
 • گام چهارم/ پس از این مرحله، باید از ابزار rectangle tool برای ترسیم خطوط جدول استفاده کنید. این ابزار در نوار سمت چپ برنامه فتوشاپ قرار دارد.
 • گام پنجم/ با راست کلیک کردن بر روی این ابزار، سایر ابزارهای زیر مجموعه rectangle tool، نمایش داده می شوند.

گام ششم/ از میان ابزارهای موجود ابزار Line tool را با کلیک کردن، انتخاب کنید.آموزش کشیدن جدول در فتوشاپ

 • گام هفتم/ برای تغییر ویژگی های و رنگ و ضخامت خطوط جدول، می توانید از نوار ظاهر شده در قسمت زیرین نوار منو یا نوار سربرگ ها استفاده کنید.
 • گام هشتم/ پس از انتخاب این ابزار، با کمک خطوط راهنما و خط کش، اقدام به رسم جدول مورد نظر کنید.

نکته کاربردی: برای آنکه خطوط هنگام کشیدن جدول در فتوشاپ، به شکل صاف و مستقیم ایجاد شوند؛لازم است دکمه Shift صفحه کلید را حین ترسیم جدول نگه دارید.

 • گام نهم/ پس از رسم جدول در فتوشاپ، برای آنکه گریدها (Grid) را پنهان کنید. به منوی View رفته و از زیر مجموعه گزینۀ Show، تیک فعال بودن ابزار Grid را بردارید.

چگونه جدول آماده در فتوشاپ را سفارشی کنیم؟

پس از آنکه مراحل ذکر شده در قسمت بالا را با دقت انجام دادید و کشیدن جدول در فتوشاپ را به پایان رساندید.اینک می توانید جدول خود را سفارشی کرده و طراحی های مورد نظر را به جدول اِعمال کنید. نکتۀ مهمی که باید بدانید این است که در فتوشاپ، هر خط جدول، یک لایه مجزا دارد. بنابراین، کاربر به راحتی می تواند، ابعاد و موقعیت قرارگیری خطوط را تغییر دهد. بدین شکل که از نوار سمت راست محیط فتوشاپ و از قسمت لایه ها (Layers)، لایه خط موردنظر خود را انتخاب نمایید.

چنانچه می خواهید به طور همزمان تمام خطوط را ویرایش کنید، لازم است کلید (Ctrl) صفحه کلید را فشار داده و لایه های خطوط جدول را انتخاب نمایید. پس از آنکه تمام لایه های خطوط جدول را انتخاب کردید، برای ادغام لایه ها می توانید روی یکی از آنها راست کلیک کرده و گزینۀ Convert to smart object را انتخاب کنید. در این صورت، تمام لایه ها ادغام شده و به راحتی می توانید جدول خود را جابجا کرده یا برای تغییر ابعاد و اندازه خطوط از دکمه ترکیبی (Ctrl+T) استفاده کنید.

کشیدن جدول در فتوشاپ

 

همچنین برای حذف برخی از سلول های جدول آماده شده در فتوشاپ، باید از سمت چپ محیط فتوشاپ و از قسمت نوار ابزار، ابزار (Rectangular Marquee Tool) را انتخاب نمایید. سپس سلولی که قصد پاک کردن آن را دارید را انتخاب کنید و در نهایت، دکمه (Delete) صفحه کلید را بزنید. در این صورت، سلول انتخاب شده از جدول ترسیم شده در فتوشاپ، حذف خواهد شد.

برای آنکه تغییرات بیشتری در جدول و سلول‌ های آن ایجاد کنید، بهتر است به آموزش نوار ابزار فتوشاپ در سایت آموزشی به آموز (www.behamouz.com) بپردازید. به عنوان مثال برای پر کردن سلول های جدول از ابزار کاربردی Type Tool استفاده کنید.

تا بدین جای مقاله، به یکی از پرسش های سوال چگونه در فتوشاپ جدول بندی کنیم ؟ پرداختیم. در بخش بعدی، روش دیگری از آموزش کشیدن جدول در نرم افزار فتوشاپ را عنوان خواهیم کرد.

روش دوم: آموزش کشیدن جدول در فتوشاپ توسط نرم افزار وُرد (Word)

پس از باز کردن نرم افزار (Word) و ایجاد سند جدید، مراحل زیر را دنبال کنید؛ تا روش دیگر رسم جدول در فتوشاپ را تجربه کنید.

 • گام اول/ از سربرگ Insert، قسمت Table، جدول موردنظر خود را ترسیم کنید.
 • گام دوم/ پس از ترسیم جدول، قالب و طراحی های مورد نظر خود را بر روی جدول اِعمال کنید. رنگ خطوط، ابعاد و ضخامت خطوط سلول ها و . . . را تنظیم کنید.
 • گام سوم/پس از پایان مراحل قبل، باید بر روی گزینۀ File کلیک کرده و از منوی باز شده، گزینۀ Save as را کلیک کنید.
 • گام چهارم/ در پنجرۀ باز شده، یک نام و مکان برای فایل (Word) خود در نظر بگیرید.کشیدن جدول در فتوشاپ توسط نرم افزار وُرد
 • گام پنجم/ در پنجرۀ Save as، از منوی قسمت Save as type… گزینۀ PDF را انتخاب کنید.
 • گام ششم/در نهایت روی دکمۀ Save کلیک کنید تا فایل وُرد ذخیره شود.

نحوۀ باز کردن فایل ورد در نرم افزار فتوشاپ

برای آنکه فرایندکشیدن جدول در فتوشاپ از طریق نرم افزار ورد، به طور کامل انجام شود؛ باید مراحل زیر را ادامه دهید.

 • گام اول/ پس از باز کردن نرم افزار فتوشاپ، از سربرگ File، گزینۀ Open را انتخاب کنید. از کلید ترکیبی (Ctrl+O) نیز می توانید برای باز کردن سند در فتوشاپ استفاده کنید.
 • گام دوم/ سپس از پنجرۀ باز شده، فایل (PDF) ذخیره شده در نرم افزار وُرد را باز کنید.
 • گام سوم/ در پنجرۀ باز شده بدون تغییر تنظیمات پیش فرض، گزینۀ OK را انتخاب نمایید.
 • گام چهارم/ اینک جدول طراحی شده در نرم افزار وُرد، در برنامه فتوشاپ قابل استفاده خواهد بود. می توانید در داخل سلول های جدول متن موردنظر خود را تایپ کنید. همچنین برای حل مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ می توانید از آموزش های موجود در سایت به آموز استفاده کنید.
 • گام پنجم/ در صورتی که به طور کامل از آموزش فتوشاپ بهره مند شده باشید؛ می توانید از ابزارهای کاربردی مانند ابزار (Move) برای جابجایی جدول استفاده کنید.

آموزش حرفه ای و کاربردی نرم افزارهای مختلف در سایت آموزشی به آموز

اگر علاقه‌مند به آموزش فتوشاپ و سایر نرم افزارهای کاربردی به شکل حرفه‌ای هستید، حتماً به سایت آموزشی به آموز (www.behamouz.com) مراجعه کنید.

در این سایت از آموزش طراحی کارت تبریک عید نوروز با فتوشاپ و همچنین آموزش افزایش کیفیت عکس در فتوشاپ لذت خواهید برد. ضمن آنکه با توجه به نوع فعالیت و تخصص خود می توانید از سایر آموزش های این وب سایت به شکل کاملاً کاربردی بهره مند شوید. مباحث آموزشی در سایت به آموز از سوی مدرسین و کارشناسان متخصص به علاقه‌مندان ارائه خواهند شد. همچنین می توانید برای درک بهتر ویژگی ها  و کاربردهای نرم افزار فتوشاپ، به مطالعه مقالاتی مانند فتوشاپ چیست و سایر مقالات بپردازید.

[ میانگین رتبه : 4 - تعداد رای : 1 ] ممنون از بازخورد شما 🙂
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.

باز کردن چت
چت واتساپ
پشتیبان وبسایت به آموز
سلام وقت بخیر
اگر سوالی دارید، بفرمائید !